Noticias
Blog
Manuel Baltar presenta o novo comité executivo do PP de Ourense, o primeiro de España integrado maioritariamente por mulleres
- Cun 51% de mulleres, a renovación do órgano directivo do PPOU será do 60%, terá unha media de idade de 45 anos e contará co 65% de titulados superiores. Ademais, o 75% teñen experiencia na política local
- No seu discurso de presentación da candidatura, Baltar agradeceu "o apoio de todo o partido e dos 27.008 afiliados, chave dos éxitos electorais deste trienio, nestes tempos de desacougo, pero de futuro e de esperanza para Ourense"
Ourense, 16 de marzo de 2013.- O candidato á Presidencia do Partido Popular de Ourense, Manuel Baltar, deu a coñecer esta mañá na súa primeira intervención diante do plenario do XVI Congreso Provincial do PP de Ourense a lista das 79 persoas que integrarán o novo comité executivo do partido, que estará integrando maioritariamente por mulleres (51%), unha circunstancia que acontece por primeira vez en España. Manuel Baltar anunciou que a renovación deste órgano será do 60%, terá unha media de idade de 45 anos e contará co 65% de titulados superiores. Ademais, o 75% teñen experiencia na política local.
"Estamos nun momento histórico -dixo o candidato-, nun mes especial como o de marzo, no que hai poucos días celebramos o Día da Muller Traballadora. E en Ourense hai maioría de mulleres na nosa poboación, concretamente un 51%. E o PP de Ourense reflectirá este escenario porque estamos nunha provincia en feminino, porque chegaron os tempos de esixir e outorgar o necesario protagonismo da muller. Porque en ningunha outra forza política, a calquera nivel, antes se produciu o que hoxe entre todos vamos a celebrar: anúnciovos, que o PP de Ourense será dirixido maioritariamente por mulleres, que serán maioría no novo comité executivo provincial. Con máis mulleres, faremos máis partido, máis popular e máis Ourense".
Manuel Baltar agradeceu no discurso de presentación da candidatura "aos que creron en min dende o principio, aos que lles aseguro que todo o meu afán neste tempo foi non defraudar esa confianza", e recoñeceu "o apoio e confianza de todo o partido e dos 27.008 afiliados que foron a chave dos éxitos electorais deste trienio. A chave, nestes tempos de desacougo, pero de futuro e de esperanza para Ourense".
Baltar tamén se referiu á cifra récord de 3.620 avais que recibiu ao comezo do proceso congresual, e aos 1.007 que presentou o pasado xoves para acreditar a súa candidatura, o que supón o 86% do total de 1.164 compromisarios. "Un caudal de confianza -dixo- que me enche de responsabilidade e máis gañas de traballar convosco polo benestar e progreso deste gran pobo ourensán".
Manuel Baltar destacou que ao longo dos tres anos en que presidiu o PPOU levou a cabo un programa "ao cento por cento desenvolvido", e afirmou que o PP de Ourense se constituíu en varias ocasións en referente nacional e por suposto de Galicia, con novidades organizativas que amosaron o seu éxito e credibilidade como o Centro de Formación, á Rede Ourensá de Mulleres Populares, as convencións de cargos Femininos e de Menores de 45 anos, a Escola de Verán de dereitos fundamentais "Miguel Ángel Blanco", a área de Estudos e Pensamento Galeguista, o Comité de Voceiros ou o Consello Consultivo Asesor.
"Hoxe preséntome cun novo programa -explicou o candidato-, con novos compromisos e novas medidas. Unha nova etapa con novos retos, difíciles pero non imposibles porque non esquezamos que estamos a falar do PP de Ourense e da súa xente".
Rematou Manuel Baltar a súa primeira intervención destacando que o PPOU "é un partido vivo, que está nunha provincia que merece unha forza política como a nosa: ambiciosa, traballadora e ourensá de seu".
COMITÉ EXECUTIVO PROVINCIAL PARTIDO POPULAR DE OURENSE
XVI CONGRESO
PRESIDENTE: JOSÉ MANUEL BALTAR BLANCO, PRESIDENTE DEPUTACIÓN
SECRETARIO XERAL: ROSENDO LÚIS FERNÁNDEZ FERNÁNDEZ, VICEPRESIDENTE DEPUTACIÓN
VICESECRETARIO XERAL: JORGE PUMAR TESOURO, COORDINADOR GRUPO MUNICIPAL CONCELLO DE OURENSE
VOCEIRA: CRISTINA ISABEL ROMERO FERNÁNDEZ, DEPUTADA AUTONÓMICA
SECRETARIO DE ORGANIZACIÓN: PABLO PÉREZ PÉREZ, TENIENTE ALCALDE CONCELLO DE QUINTELA DE LEIRADO
VICESECRETARIOS:
JUAN MANUEL JIMÉNEZ MORÁN, ALCALDE DE VERÍN
ANTONIO PÉREZ RODRÍGUEZ, ALCALDE DE XINZO DE LIMIA
MOISÉS BLANCO PARADELO, DEPUTADO AUTONÓMICO
LUCIANO RIVERO CUQUEJO, ALCALDE DE CUALEDRO
FRANCISCO JOSÉ FERNÁNDEZ PÉREZ, ALCALDE DE LEIRO
CARMEN LEYTE COELLO, ALCALDESA DE CARTELLE
JOSÉ MANUEL FREIRE COUTO, ALCALDE DE BARBADÁS
COORDINADORES:
COORDINADOR DE POLÍTICA LOCAL: MANUEL DOVAL SOTO, TENIENTE ALCALDE PEREIRO DE AGUIAR
COORDINADOR DE POLÍTICA AUTONÓMICA: JESÚS VÁZQUEZ ABAD, CONSELLEIRO DE CULTURA E EDUCACIÓN E ORDENACIÓN UNIVERSITARIA
COORDINADORA DE POLÍTICA NACIONAL: ANA BELÉN VÁZQUEZ BLANCO, DEPUTADA NACIONAL
COORDINADORA DE TRANSPARENCIA: MÓNICA MOURELO PÉREZ, CONCELLEIRA EN OURENSE
COORDINADOR DE COMUNICACIÓN: FERNANDO RODRÍGUEZ MÉNDEZ, XORNALISTA
COORDINADORA DE ECONOMÍA E FINANZAS: BEATRIZ GONZÁLEZ-TEJADA JÁCOME, CONCELLEIRA EN OURENSE
COORDINADORA DE MOCIDADE: JACKELINE ELISABETH FERNÁNDEZ MACÍAS, PRESIDENTA PROVINCIAL NOVAS XERACIÓNS
COORDINADORA DE INNOVACIÓN TECNOLÓXICA: PATRICIA DOMÍNGUEZ BARJA, AVOGADA
COORDINADOR DE SANIDADE E SERVIZOS SOCIAIS: MIGUEL ANGEL SANTALICES VIEIRA, VICEPRESIDENTE DO PARLAMENTO
COORDINADORA DE IGUALDADE: MARÍA ANTONIA RILO VEIGA, FUNCIONARIA
COMITÉ DE ESTRATEXIA POLÍTICA:
PLÁCIDO ÁLVAREZ DOBAÑO, ALCALDE DE MUIÑOS
CELSO LUÍS DELGADO ARCE, DEPUTADO NACIONAL
ANTONIO MOURIÑO VILLAR, DEPUTADO AUTONÓMICO
SECRETARIOS EXECUTIVOS:
EMIGRACIÓN: ANTONIO RODRÍGUEZ MIRANDA, SECRETARIO XERAL DE EMIGRACIÓN
FORMACIÓN: CÉSAR BLANCO GÓMEZ, EMPRESARIO
ESTUDOS E PROGRAMAS: SONIA RODRÍGUEZ CAMPOS, DIRECTORA DA ESCOLA GALEGA DE ADMINISTRACIÓN PÚBLICA
DESENVOLVEMENTO RURAL: SALVADOR AÑEL PRADA, PRESIDENTE DO COLEXIO OFICIAL DE ENXEÑEIROS TÉCNICOS AGRÍCOLAS
SECTORES ESTRATÉXICOS: ANA VILLARINO PARDO, TENIENTE ALCALDE OIMBRA
ASISTENCIA XURÍDICA: CARMEN CARBALLO FERNÁNDEZ, CONCELLEIRA EN OURENSE
TURISMO: MARÍA DEL CARMEN PARDO LÓPEZ, DEPUTADA AUTONÓMICA
ENSINO: BELÉN GÓMEZ QUEVEDO, PROFESORA
VOLUNTARIADO: SUSANA VÁZQUEZ DORADO, ALCALDESA DE PORQUEIRA
ESTUDOS E PENSAMENTO GALEGUISTA: CÉSAR FERNÁNDEZ GIL, VOCEIRO EN RIBADAVIA
ACCIÓN UNIVERSITARIA: AVELINO GARCÍA FERRADAL, ALCALDE DE A RÚA
RELACIÓNS INSTITUCIONAIS: ROBERTO CASTRO GARCÍA, SUBDELEGADO DO GOBERNO
ADMINISTRACIÓNS PÚBLICAS: MARISOL DÍAZ MOUTEIRA, FUNCIONARIA
DEPORTE: JOSÉ ANTONIO ARMADA PÉREZ, ALCALDE DE BANDE
DEPENDENCIA: MARÍA LUISA VALLADARES RODRÍGUEZ, CONCELLEIRA EN VERÍN
TERMALISMO: MARIA GENEROSA SOUTO FIGUEROA, PROFESORA
MEDIO AMBIENTE: EMILIO JOSÉ PAZOS OJEA, ALCALDE DE TRASMIRAS
ASOCIACIONISMO - MIGUEL ABAD VILA, CONCELLEIRO EN OURENSE
PROXECTOS EUROPEOS- FRANCISCO JAVIER RODRÍGUEZ NÓVOA, FUNCIONARIO
COMERCIO- AURELIO GÓMEZ VILLAR, CONCELLEIRO EN OURENSE
CULTURA- JOSÉ ARAÚJO FERNÁNDEZ, EMPRESARIO
VOGAIS:
1-ELOÍNA NÚÑEZ MASID, XERENTE DO CHUOU
2 -MARÍA DEL CARMEN YÁÑEZ SALGADO, ALCALDESA DE LOBIOS
3-ENRIQUE NÓVOA LÓPEZ "POLY", DEPUTADO AUTONÓMICO
4-MARTA RODRÍGUEZ VISPO RODRÍGUEZ, DEPUTADA AUTONÓMICA
5-MARÍA DEL CARMEN GONZÁLEZ QUINTELA, ALCALDESA CARBALLEDA VALDEORRAS
6-PURA RODRÍGUEZ ÁLVAREZ, ALCALDESA GOMESENDE
7-MANUEL PÉREZ PEREIRA, ALCALDE DE PADRENDA
8-ELADIO MANGANA NÓVOA, ALCALDE DE BAÑOS DE MOLGAS
9-FRANCISCO RODRÍGUEZ RODRÍGUEZ, ALCALDE DE CHANDREXA DE QUEIXA
10-ANTONIO MONTERO FERNÁNDEZ, ALCALDE DE AVIÓN
11-JOSÉ LUÍS FERRO IGLESIAS, ALCALDE DE CELANOVA
12-MANUEL PRADO LÓPEZ, ALCALDE DE BEARIZ
13-PILAR OTILIA LÓPEZ GARCÍA, ALCALDESA DE RAMIRÁS
14-CONCEPCIÓN MÉNDEZ GÁNDARA, ALCALDESA DE SANDIÁS
15-MARÍA JESUSA CANDAL JARRÍN, ALCALDESA DE VILAMARTÍN DE VALDEORRAS
16-MARÍA DEL PILAR REGUEIRO LÓPEZ, CONCELLEIRA EN CELANOVA
17-PURIFICACIÓN ALBERTE IGLESIAS, CONCELLEIRA EN O CARBALLIÑO
18-CHELO VISPO SEARA, CONCELLEIRA EN BARBADÁS
19-MARÍA TERESA RODRÍGUEZ PAZ, FUNCIONARIA
20-ESPERANZA MARTÍN BORRAJO, EX PEDÁNEA COVADONGA
21-MARÍA DOLORES CALVO LÓPEZ, CONCELLEIRA EN XINZO DE LIMIA
22-ELENA ORBÁN CERREDELO, DOCENTE
CONSELLO CONSULTIVO ASESOR: DANIEL BARATA QUINTAS, INSPECTOR DE EDUCACIÓN
REDE OURENSÁ DE MULLERES POPULARES:
LUCÍA RODRÍGUEZ PÉREZ, TÉCNICO DA ADMINISTRACIÓN
MARÍA SOL CEBALLOS OGANDO, FUNCIONARIA
MARÍA GONZÁLEZ RIVERO, EDUCADORA SOCIAL, CONCELLO DE LAZA.
FINA CARRERA CARRERA, CONCELLEIRA EN A MERCA
MARÍA EUGENIA MEDINA GONZÁLEZ, EMPRESARIA
COMITÉ DE SEGUIMENTO DOS PROGRAMAS ELECTORAIS:
GABRIEL ALÉN CASTRO, ALCALDE DE CENLLE
YOLANDA BARRIO GARCÍA, NOVAS XERACIÓNS
ANA MARÍA OLIVEIRA FERREIRA, NOVAS XERACIÓNS
MANUELA RODRÍGUEZ VÁZQUEZ, CONCELLEIRA O BARCO
JOSÉ ANTONIO ESTÉVEZ GÓMEZ, PRESIDENTE NOVAS XERACIÓNS CIDADE DE OURENSE
XVI CONGRESO
PRESIDENTE: JOSÉ MANUEL BALTAR BLANCO, PRESIDENTE DEPUTACIÓN
SECRETARIO XERAL: ROSENDO LÚIS FERNÁNDEZ FERNÁNDEZ, VICEPRESIDENTE DEPUTACIÓN
VICESECRETARIO XERAL: JORGE PUMAR TESOURO, COORDINADOR GRUPO MUNICIPAL CONCELLO DE OURENSE
VOCEIRA: CRISTINA ISABEL ROMERO FERNÁNDEZ, DEPUTADA AUTONÓMICA
SECRETARIO DE ORGANIZACIÓN: PABLO PÉREZ PÉREZ, TENIENTE ALCALDE CONCELLO DE QUINTELA DE LEIRADO
VICESECRETARIOS:
JUAN MANUEL JIMÉNEZ MORÁN, ALCALDE DE VERÍN
ANTONIO PÉREZ RODRÍGUEZ, ALCALDE DE XINZO DE LIMIA
MOISÉS BLANCO PARADELO, DEPUTADO AUTONÓMICO
LUCIANO RIVERO CUQUEJO, ALCALDE DE CUALEDRO
FRANCISCO JOSÉ FERNÁNDEZ PÉREZ, ALCALDE DE LEIRO
CARMEN LEYTE COELLO, ALCALDESA DE CARTELLE
JOSÉ MANUEL FREIRE COUTO, ALCALDE DE BARBADÁS
COORDINADORES:
COORDINADOR DE POLÍTICA LOCAL: MANUEL DOVAL SOTO, TENIENTE ALCALDE PEREIRO DE AGUIAR
COORDINADOR DE POLÍTICA AUTONÓMICA: JESÚS VÁZQUEZ ABAD, CONSELLEIRO DE CULTURA E EDUCACIÓN E ORDENACIÓN UNIVERSITARIA
COORDINADORA DE POLÍTICA NACIONAL: ANA BELÉN VÁZQUEZ BLANCO, DEPUTADA NACIONAL
COORDINADORA DE TRANSPARENCIA: MÓNICA MOURELO PÉREZ, CONCELLEIRA EN OURENSE
COORDINADOR DE COMUNICACIÓN: FERNANDO RODRÍGUEZ MÉNDEZ, XORNALISTA
COORDINADORA DE ECONOMÍA E FINANZAS: BEATRIZ GONZÁLEZ-TEJADA JÁCOME, CONCELLEIRA EN OURENSE
COORDINADORA DE MOCIDADE: JACKELINE ELISABETH FERNÁNDEZ MACÍAS, PRESIDENTA PROVINCIAL NOVAS XERACIÓNS
COORDINADORA DE INNOVACIÓN TECNOLÓXICA: PATRICIA DOMÍNGUEZ BARJA, AVOGADA
COORDINADOR DE SANIDADE E SERVIZOS SOCIAIS: MIGUEL ANGEL SANTALICES VIEIRA, VICEPRESIDENTE DO PARLAMENTO
COORDINADORA DE IGUALDADE: MARÍA ANTONIA RILO VEIGA, FUNCIONARIA
COMITÉ DE ESTRATEXIA POLÍTICA:
PLÁCIDO ÁLVAREZ DOBAÑO, ALCALDE DE MUIÑOS
CELSO LUÍS DELGADO ARCE, DEPUTADO NACIONAL
ANTONIO MOURIÑO VILLAR, DEPUTADO AUTONÓMICO
SECRETARIOS EXECUTIVOS:
EMIGRACIÓN: ANTONIO RODRÍGUEZ MIRANDA, SECRETARIO XERAL DE EMIGRACIÓN
FORMACIÓN: CÉSAR BLANCO GÓMEZ, EMPRESARIO
ESTUDOS E PROGRAMAS: SONIA RODRÍGUEZ CAMPOS, DIRECTORA DA ESCOLA GALEGA DE ADMINISTRACIÓN PÚBLICA
DESENVOLVEMENTO RURAL: SALVADOR AÑEL PRADA, PRESIDENTE DO COLEXIO OFICIAL DE ENXEÑEIROS TÉCNICOS AGRÍCOLAS
SECTORES ESTRATÉXICOS: ANA VILLARINO PARDO, TENIENTE ALCALDE OIMBRA
ASISTENCIA XURÍDICA: CARMEN CARBALLO FERNÁNDEZ, CONCELLEIRA EN OURENSE
TURISMO: MARÍA DEL CARMEN PARDO LÓPEZ, DEPUTADA AUTONÓMICA
ENSINO: BELÉN GÓMEZ QUEVEDO, PROFESORA
VOLUNTARIADO: SUSANA VÁZQUEZ DORADO, ALCALDESA DE PORQUEIRA
ESTUDOS E PENSAMENTO GALEGUISTA: CÉSAR FERNÁNDEZ GIL, VOCEIRO EN RIBADAVIA
ACCIÓN UNIVERSITARIA: AVELINO GARCÍA FERRADAL, ALCALDE DE A RÚA
RELACIÓNS INSTITUCIONAIS: ROBERTO CASTRO GARCÍA, SUBDELEGADO DO GOBERNO
ADMINISTRACIÓNS PÚBLICAS: MARISOL DÍAZ MOUTEIRA, FUNCIONARIA
DEPORTE: JOSÉ ANTONIO ARMADA PÉREZ, ALCALDE DE BANDE
DEPENDENCIA: MARÍA LUISA VALLADARES RODRÍGUEZ, CONCELLEIRA EN VERÍN
TERMALISMO: MARIA GENEROSA SOUTO FIGUEROA, PROFESORA
MEDIO AMBIENTE: EMILIO JOSÉ PAZOS OJEA, ALCALDE DE TRASMIRAS
ASOCIACIONISMO - MIGUEL ABAD VILA, CONCELLEIRO EN OURENSE
PROXECTOS EUROPEOS- FRANCISCO JAVIER RODRÍGUEZ NÓVOA, FUNCIONARIO
COMERCIO- AURELIO GÓMEZ VILLAR, CONCELLEIRO EN OURENSE
CULTURA- JOSÉ ARAÚJO FERNÁNDEZ, EMPRESARIO
VOGAIS:
1-ELOÍNA NÚÑEZ MASID, XERENTE DO CHUOU
2 -MARÍA DEL CARMEN YÁÑEZ SALGADO, ALCALDESA DE LOBIOS
3-ENRIQUE NÓVOA LÓPEZ "POLY", DEPUTADO AUTONÓMICO
4-MARTA RODRÍGUEZ VISPO RODRÍGUEZ, DEPUTADA AUTONÓMICA
5-MARÍA DEL CARMEN GONZÁLEZ QUINTELA, ALCALDESA CARBALLEDA VALDEORRAS
6-PURA RODRÍGUEZ ÁLVAREZ, ALCALDESA GOMESENDE
7-MANUEL PÉREZ PEREIRA, ALCALDE DE PADRENDA
8-ELADIO MANGANA NÓVOA, ALCALDE DE BAÑOS DE MOLGAS
9-FRANCISCO RODRÍGUEZ RODRÍGUEZ, ALCALDE DE CHANDREXA DE QUEIXA
10-ANTONIO MONTERO FERNÁNDEZ, ALCALDE DE AVIÓN
11-JOSÉ LUÍS FERRO IGLESIAS, ALCALDE DE CELANOVA
12-MANUEL PRADO LÓPEZ, ALCALDE DE BEARIZ
13-PILAR OTILIA LÓPEZ GARCÍA, ALCALDESA DE RAMIRÁS
14-CONCEPCIÓN MÉNDEZ GÁNDARA, ALCALDESA DE SANDIÁS
15-MARÍA JESUSA CANDAL JARRÍN, ALCALDESA DE VILAMARTÍN DE VALDEORRAS
16-MARÍA DEL PILAR REGUEIRO LÓPEZ, CONCELLEIRA EN CELANOVA
17-PURIFICACIÓN ALBERTE IGLESIAS, CONCELLEIRA EN O CARBALLIÑO
18-CHELO VISPO SEARA, CONCELLEIRA EN BARBADÁS
19-MARÍA TERESA RODRÍGUEZ PAZ, FUNCIONARIA
20-ESPERANZA MARTÍN BORRAJO, EX PEDÁNEA COVADONGA
21-MARÍA DOLORES CALVO LÓPEZ, CONCELLEIRA EN XINZO DE LIMIA
22-ELENA ORBÁN CERREDELO, DOCENTE
CONSELLO CONSULTIVO ASESOR: DANIEL BARATA QUINTAS, INSPECTOR DE EDUCACIÓN
REDE OURENSÁ DE MULLERES POPULARES:
LUCÍA RODRÍGUEZ PÉREZ, TÉCNICO DA ADMINISTRACIÓN
MARÍA SOL CEBALLOS OGANDO, FUNCIONARIA
MARÍA GONZÁLEZ RIVERO, EDUCADORA SOCIAL, CONCELLO DE LAZA.
FINA CARRERA CARRERA, CONCELLEIRA EN A MERCA
MARÍA EUGENIA MEDINA GONZÁLEZ, EMPRESARIA
COMITÉ DE SEGUIMENTO DOS PROGRAMAS ELECTORAIS:
GABRIEL ALÉN CASTRO, ALCALDE DE CENLLE
YOLANDA BARRIO GARCÍA, NOVAS XERACIÓNS
ANA MARÍA OLIVEIRA FERREIRA, NOVAS XERACIÓNS
MANUELA RODRÍGUEZ VÁZQUEZ, CONCELLEIRA O BARCO
JOSÉ ANTONIO ESTÉVEZ GÓMEZ, PRESIDENTE NOVAS XERACIÓNS CIDADE DE OURENSE